Twój czas

polecamy_kdk

Today: Lis 22, 2017
Nazwa projektu: "Młodzi Dobrem Kultury"

Osoba odpowiedzialna za realizację: Joanna Kawęcka

Streszczenie projektu: Od 15 maja 2007 roku Młodzieżowy Dom Kultury rozpoczął realizację projektu „Młodzi Dobrem Kultury” Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży powiatu krasnostawskiego poprzez uczestnictwo w kulturze.

Projekt realizowany jest w ramach opracowanego przez Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie Kompleksowego Programu Wyrównywania Szans Edukacyjnych w Powiecie Krasnostawskim.

Celem projektu jest zmniejszenie dysproporcji wśród dzieci i młodzieży w dostępie do dóbr kultury dzielących mieszkańców małych miasteczek od dużych ośrodków życia kulturalnego. Zakłada uczestnictwo dzieci i młodzieży w warsztatach artystycznych prowadzonych przez ekspertów z różnych dziedzin sztuki /plastyka, taniec, teatr, muzyka/ podnoszących ich wiedzę i umiejętności. Umożliwia kontakty ze sztuką o wysokich walorach artystycznych poprzez: oglądanie wystaw, poznawanie zabytków dziedzictwa kultury europejskiej, oglądanie spektakli teatralnych, teatrów tańca, koncertów, itp.

W pierwszym etapie projektu grupa młodych plastyków z MDK w składzie: Ewa Mrozek, Natalia Miszczak, Ewa Wójcik, Karolina Gleń, Agata Stasiak, Angela Tkaczyk, Edyta Pacześniak, Gabriela Gleń, Agata Matczuk, Joachim Kawęcki, Karolina Miszczak, Aleksandra Czerniak, Alicja Kawęcka wraz z instruktorem, panią Joanną Kawęcką, wzięła udział w Międzynarodowych Warsztatach Artystycznych „Orlean 2007” . W dniach 2-14 lipca uczestniczyła w plenerach plastycznych w Bukowinie Tatrzańskiej i Orleanie we Francji. W ramach pobytu we Francji młodzież zwiedzała słynne zabytki architektury, zamki nad Loarą w: Blois, Ambois, Chambord i inne/, średniowieczne katedry w: Chartres, Orleanie, Notre-Dame w Paryżu. Podczas wyjazdów młodzież tworzyła prace w plenerze, fotografowała poznawała sztukę i dzieje Francji. Jednodniowa wycieczka do Paryża pozwoliła młodym ludziom z Krasnegostawu zwiedzić stare i najnowsze dzielnice tego pięknego miasta, obejrzeć jego panoramę z Wieży Ajfla, zapoznać się ze sztuka francuską w Muzeum d`Orsey itd. Prace plastyczne i fotograficzne wykonane podczas warsztatów będzie można obejrzeć na wystawie po warsztatowej zorganizowanej w MDK październiku bieżącego roku.

Drugim etapem działań w ramach projektu będzie przekazanie zdobytych wiadomości i umiejętności szerszemu gronu dzieci i młodzieży na otwartych warsztatach plastycznych organizowanych przez MDK w Krasnymstawie we wrześniu 2007r., na które już dziś zapraszamy dzieci i młodzież z terenu powiatu.

Projekt realizowany jest w ramach "Kompleksowego programu wyrównywania uczniowskich szans edukacyjnych w powiecie krasnostawskim" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Etapy projektu:

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne „Orlean 2007”

Warsztaty Teatralne 14-19.09.2007r.
W dniach 14-19.09.2007 r. wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie brali udział w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Piotra Filonowicza z Akademii Kultury i Sztuki w Warszawie w ramach projektu „Młodzi Dobrem Kultury - Kompleksowy program wyrównywania uczniowskich szans edukacyjnych w powiecie krasnostawskim" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Warsztaty Taneczne 18-21.10.2007r.
13 uczestniczek zajęć tanecznych Młodzieżowego Domu Kultury im. Marii Konopnickiej w Krasnymstawie i 2 nauczycieli tańca od 18 do 21 października 2007r. uczestniczyło w XIII Międzynarodowych Warsztatach Tańca Jazzowego w Kielcach organizowanych przez Kielecki Teatr Tańca. Są to uczennice gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych Krasnegostwu: Małgorzata Śniosek, Angelika Zezula, Ewa Kwiecińska, Karina Prus, Joanna Hemerling, Aleksandra Tomaszewska, Natalia Bożko, Kinga Kwiatoń, Paulina Męcik, Martyna Kasperek, Szewczuk Joanna, Patrycja Haratym oraz nauczyciele: Marzena Darmochwał i Małgorzata Prus. Młode tancerki miały taką możliwość dzięki realizowanemu przez placówkę projektowi „Kompleksowy program wyrównywania szans edukacyjnych w powiecie krasnostawskim” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Warsztaty Wokalne w Dąbrowicy 23-24.11.2007r.
10 uczestników zajęć Klubu solisty w Młodzieżowym Domu Kultury w Krasnymstawie i 2 nauczycieli wzięło udział w warsztatach wokalnych w Dąbrowicy. Warsztaty odbywały się w dniach 23-24 listopada 2007r. i prowadzone były przez dyrygenta lubelskiego chóru Gospel Rain pana Grzegorza Głucha. Podczas warsztatów uczniowie pracowali nad repertuarem kolędowym opracowanym w układzie wielogłosowym. Kolędy przygotowane w czasie warsztatów zostały zaprezentowane na koncercie laureatów IV Powiatowych Spotkań z Kolędą 5 stycznia 2008r. oraz podczas otwartych warsztatów wokalnych w MDK w Krasnymstawie prowadzonych przez uczestników warsztatów w Dąbrowicy, które odbyły się w dniach 26, 27. 11. i 3, 4. 12. 2007r.

Oferta MDK

Projekty zrealizowane

Okno_na_teatr

Subskrypcja MDK